v Front-end

DevFest 2014: Responzivní obrázky tečka Dart [video]

Na letošní DevFest jsme z LMC vyrazili pouze v malém týmu tří lidí. Přednášek a workshopů navštívil každý z nás přibližně stejně; o podobě záchrany lidstva jsem však bojoval pouze já. (Palec nahoru organizátorům za zábavu při celodenní hře!)

Darrrt

Tématem, které rezonovalo celou konferencí, byl jazyk Dart – nepokrytě pak v sugestivně nazvané přednášce Jany Moudré Dart, Darrt, Darrrt. Mluvilo se o něm na mnoha dalších prezentacích a workshopech přímo zmiňující jeho jméno v názvu. To nebylo překvapivé. Kdo by ale odhadl, že při povídání o Polymer.js bude většina dotazů mířit na Polymer.dart; nebo že se o něj budou čile zajímat lidé, kteří nevyvíjí front-end a běžně píší v Javě nebo C#? Nejjistějším důkazem však byla moje konverzace s personalistkou, zajímající se nakolik je „znalost jazyka Dart výhodou“ výhodou.

Osobně jsem byl z Dartu velmi nadšený. Byl, když se poprvé objevil. Od té doby mé nadšení ochladlo a čekalo na znovunastartování do doby, než se virtuální stroj Dartu dostane do Chrome, a raketově vystřelí až se prosadí i jinde. Po diskuzi s Filipem Hráčkem o tom, jak pokrořila kompilace Dartu do JavaScriptu, si dokáži představit praktické použití již dnes. Stále to ale nestačí, abych pro Dart opravdově zahořel.

Diskuze s Filipem (a dalšími) proběhla u piva na večerní after party, kterou můžu s klidem označit za nejlepší z těch, které za poslední tři roky po pražských vývojářských konferencích proběhly.

Pokročilé responzivní obrázky

Já sám jsem v podvečer přednesl svou zatím nejúplnější prezentaci o responzivních obrázcích, kterým jsem tento rok věnoval mnoho pozornosti. Díky velkorysému prostoru – 45 minut – jsem měl možnost projít vše podstatné.

Začal jsem motivací a představil případy užití definované skupinou RICG. Dále jsem se snažil abstraktně popsat, který rozpor mezi prohlížečem a vývojářem je třeba vyřešit. Samozřejmě jsem vyložil syntaxi přijaté specifikace elementu picture a atributů srcset a sizes. Nakonec jsem ukázal, jaký algoritmus výběru toho správného obrázku používá Google Chrome.

Podívejte se na záznam, nebo si jen projděte – ilustrativně pojatou – prezentaci:

(Úvodní obrázek je výřez z fotografie Jana Žalského)

Přidat komentář

Komentář