v Front-end

Tipy pro práci s Bowerem aneb pokročilý lemčík

Lemčík je australský ptáček, který je známý tím, že jeho samec ze svého okolí vybírá větvičky a jiné rozličné předměty, ze kterých staví komplikované stavby zvané loubí (více na Wikipedii). Lemčík je anglicky nazývá bowerbird a loubí je anglicky bower. A ano, přesně takto přišel Bower – nástroj, který z okolí vybírá nástroje a jiné rozličné komponenty – ke svému názvu.

Pokud znáte základy Boweru, možná byste ocenili některé tipy k ulehčení tvorby vašeho loubí. Sepsal jsem ty, které považuji za nejužitečnější.

Lokální vývoj komponent

Typická situace: mám závislost, kterou potřebuji vyvíjet v rámci jiného projektu. Jak na to? Mohu každou změnu přidat do gitu, publikovat ji, stáhnout v projektu, případně použít buildovací nástroj a pak konečně otestovat. To je ta zdlouhavá a otravná varianta.

Bower nabízí přímý přístup pomocí volby link. Stačí v adresáři s komponentou zadat bower link a poté v adresáři projektu tuto komponentu vnitřně zaregistrovat spuštěním bower link nazev-komponenty. V projektu vznikne symlink, takže jakákoli úprava v komponentě bude ihned viditelná v projektu. Pro načtení verze z bower.json a přepsání symlinku stačí zadat v projektu bower update.

Definice balíčku

Jak boweru řeknete, který modul má stáhnout? No přeci jeho názvem: jquery, bootstrap, emerald atd.!

Jistě, to je pravda, ale jde to i jinak. Důležité je uvědomit si, že Bower pracuje s git repozitáři. Jako balíček ke stažení lze zadat libovolnou git adresu. Taková adresa může být dokonce privátní. Při zadání názvu se ve skutečnosti stane jen to, že se Bower podívá do své databáze, který git repozitář je pod tímto názvem zaregistrovaný.

Adresa repozitáře se zadává do bower.json na místo, kde se obvykle uvádí verze balíčku. Za ní může následovat znak # a označení tagu, název větve, nebo hash konkrétního commitu. Text na místě názvu balíčku bude odpovídat názvu adresáře v bower_components. Díky tomu umí Bower naistalovat dvě různé verze stejného balíčku.

Různé možnosti a kombinace jsou demonstrovány v této ukázce:

Podrobněji o tomto pojednává sekce install v dokumentaci.

Změna cílového adresáře

Často se vývojáři ptají, jestli a jak mohou změnit adresář, kam Bower instaluje komponenty z výchozí app/bower_components. To je velmi jednoduché, stačí do adresáře s bower.json přidat soubor .bowerrc s následujícím obsahem:

Tento soubor je samozřejmě nutné přidat do repozitáře, aby se tato změna projevila všem spolupracovníkům. Doporučuji .bowerrc vytvořit vždy, mezi jednotlivými verzemi Boweru se totiž cílový adresář mění z bower_components na app/bower_components.

Drobnost na závěr

Každý se občas potřebuje podívat do dokumentace balíčku, s kterým pracuje. Při zadání bower home nazev-balicku se v prohlížeči zobrazí domovská stránka daného balíčku bez pátrání mezi výsledky hledání.

(Úvodní obrázek je výřez z originálu a podléhá licenci CC BY-SA 2.0)

Přidat komentář

Komentář